איך עובד המדע - היד שמנענעת את התודעה


בחינה לינארית של התאוריות לגבי מבנה הארץ הוכיחה בקלות שהתיאוריה של קון נכונה[1], אך חשיבותה האמיתית היא במה שקון נמנע מלגלות לנו. הנעלם החשוב ביותר במשוואה הוא זה שבידו האמת האבסטלוטית: אם אין מקריות, מי היא היד שמכוונת את התהליך המדעי?

התיאוריה מסתירה את הברור מאליו: יש גוף-על שמכוון את התהליך ודואג לתחום את כל השלבים בגבולות ברורים – החל מאיחוד המדענים באמונה (שאמורה להיות אובייקטיבית אך למעשה מקבלת הכללה קהילתית) דרך הנוסחאות בהן המדע ישתמש, קביעת טיב התיאוריה וגבולות הניבוי, ועד לשלב המסגיר את השקר: אוסף דוגמאות שעל פיהן בלבד יש לפתור בעיות דומות. כך גם נקבעת מחוייבות אישית (כלומר פרסום שם החוקר) לאפשרות התיאוריה - מה שמקשה על ערעורה.

"כאשר האוייב נלחם בנו בטנקים ובמטוסים, אין לנו להתגונן נגדו בחצים ובחיל פרשים אלא יש להשיב לו מלחמה באותו הנשק בו הוא נלחם נגדנו. הנשק הזה נמצא מול עינינו, ואם נתעמק קצת ביסודותיו של המדע המודרני – ונלמד גם להבחין בין "מדעיותם" של מדעים שונים – לא יהיה קשה להוכיח את המדע על שגיאותיו, נכליותיו, ואזלת ידו[2]"

אכן, במלחמה למציאת האמת המדעית יש להשתמש בנשק שהמדע עצמו מספק.

בשלב זה, כדאי לדעת שיש מעט מאד הבדלים בין אינדוקטרינציה לשטיפת מח הן מבחינת הגדרה והן מבחינת מעשה.
להלן ההגדרה המילונית (ויקיפדיה):
שטיפת מוח - היא חינוך מחדש תחת כפיה. המונח מתאר שינוי מהותי של מערכת אמונותיו, עמדותיו והתנהגותו של אדם, דרך שימוש ומניפולציות פיזיות, רגשיות וסמים פסיכואקטיבים תוך דריסת תפיסת עולמו הקודמת של האדם. שטיפת מוח היא הגרסה החודרנית והתוקפנית של אינדוקטרינציה. שטיפת מוח נעשית באמצעים הבאים: הסתה, הטפות חוזרות ונשנות, חינוך, לחץ חברתי, הגבלת גישה למידע (מתאפשר גם על ידי נתינת מידע לא חיוני או נכון), סמים ותרופות פסיכיאטריות (גם ריטלין).
מן הסתם, אם מתחילים את שטיפת המוח כשהמוח ריק, אין צורך בכפייה ואגרסיביות לשם החלפת או שינוי מערכת אמונות אחת באחרת. מספיק לשתול בתהליך "טבעי" את הדעה הרצוייה.

מספיק להפיק תמונות ממוחשבות של כדור הארץ ממרחק-מה, ״לנחות על הירח״, להציב בכל כיתה גלובוס, לפני כל סרט להקרין אנימציה של כדור-ארץ מסתובב, למלא את תכניות הטלויזיה באייקונים עגולים מסתובבים בכל עת לחיזוק ההיפנוט, ולקינוח – ערוץ דיסקברי עם העולם מסתובב לו מדי חצי שעה בין תכניות ופרסומות. הוסיפו למתכון גילויים "חדשים" של כוכבים ומערכות שמש רחוקות אלפי שנות אור (שאיכשהוא נתפסו בעדשת המצלמה), ממצאים ארכיאולוגים מלפני מיליארדי שנים יחד עם מזימת נאסא הכלל עולמית של "הנחיתה על הירח" – אין שום צורך בכפייה, משום שאם לא התעוררה בכם שאלה - הגשתם את ראשכם במתנה.


"אין באמת וויכוח בין הדת ובין המדע. קיים ויכוח נצחי בין הנענים לתביעה לעבוד את ה' ובין אלה המסרבים להענות לה" אומר ישעיהו ליבוביץ' ז"ל[3].

כמה נוח לסרב להענות לתביעה, כאשר המדע מספק לכך את התירוץ המושלם!


[1] דוגמה קצרה נוספת: לפני 1905 הסברה היתה שהגלים האלקטרומגנטיים נעים בתווך שנקרא אתר. השאלה היתה מהם תכונותיו של האתר. החידות/שאלות שנחקרו: באיזו מהירות נע כדור הארץ יחסית לאתר סביבו? האם בתנועתו כדור הארץ סוחף איתו את האתר? אחרי 1905 כל החידות האלה נהיו מיותרות, כי הטענה השולטת (הפרדיגמה החדשה) הפכה להיות שאין אתר (לדבריהם נערכו ניסויים שבדקו זאת, ונתהה - באלו אמצעים הגיעו לקצה האטמוספירה, קצת לפני 1905?).
[2] אמת מדעית ואמת דתית – מאמר מאת יצחק רפאל הלוי-עציון נמצא ב:
http://www.daat.ac.il/daat/kitveyet/sde_chem/emet.ht
[3] דת ומדע במחשבת הדור – הרב ישעיהו ליבוביץ פורסם ב"הארץ", 14.7.1972