גַּן בְּעֵדֶן מִקֶּדֶם - היכן נמצא הגן?


האם גן עדן הוא מקום עלי ארץ? לפי התורה הגן ניטע בעדן, מקום מיושב על פני האדמה ממש שידוע היה לעולם העתיק וגם לחדש. כך כתוב בתורה, כך מפורש על ידי העוסקים בגאוגרפיות עתיקות, וכך מופיע במפות שאספנו:


וַיִּטַּע יְהֹוָה אֱלֹהִים גַּן בְּעֵדֶן מִקֶּדֶם וַיָּשֶׂם שָׁם אֶת הָאָדָם אֲשֶׁר יָצָר: וַיַּצְמַח יְהֹוָה אֱלֹהִים מִן הָאֲדָמָה כָּל עֵץ נֶחְמָד לְמַרְאֶה וְטוֹב לְמַאֲכָל וְעֵץ הַחַיִּים בְּתוֹךְ הַגָּן וְעֵץ הַדַּעַת טוֹב וָרָע: וְנָהָר יֹצֵא מֵעֵדֶן לְהַשְׁקוֹת אֶת הַגָּן וּמִשָּׁם יִפָּרֵד וְהָיָה לְאַרְבָּעָה רָאשִׁים: שֵׁם הָאֶחָד פִּישׁוֹן הוּא הַסֹּבֵב אֵת כָּל אֶרֶץ הַחֲוִילָה אֲשֶׁר שָׁם הַזָּהָב: וּזֲהַב הָאָרֶץ הַהִוא טוֹב שָׁם הַבְּדֹלַח וְאֶבֶן הַשֹּׁהַם: וְשֵׁם הַנָּהָר הַשֵּׁנִי גִּיחוֹן הוּא הַסּוֹבֵב אֵת כָּל אֶרֶץ כּוּשׁ: וְשֵׁם הַנָּהָר הַשְּׁלִישִׁי חִדֶּקֶל הוּא הַהֹלֵךְ קִדְמַת אַשּׁוּר וְהַנָּהָר הָרְבִיעִי הוּא פְרָת: (בראשית ב, ח-יד)


מקומו של גן עדן - ׳ארץ קדומים׳


עדן שם לארץ ידועה אשר בקרבה נטע ה׳ אלהים כפי עדות כותב תורתנו את הגן המפואר לשום שם את האדם אשר יצר (ברא׳ ב, ח) והנה בתכונת הארץ נבוכו בו רבים מן החכמים מבלי דעת אנה יפנו למצוא אותה, ובאמת אם נשים לב אל חמשת הכתובים (בראשית ב י-טו) יפול כל ספק מליבנו כי בהם צייר לנו איש האלהים את תכונת ארץ עדן בציור שלם, למען ידע עוד דור אחרון את מקומה, כי הנה יאמר ״ונהר יוצא מעדן להשקות את הגן ומשם יפרד והיה לארבעה ראשין, שם האחד...פרת. והנהר היוצא (מעדן) הנזכר אין לספק בו כי הוא נהר Pastigris ההולך על גבול ארץ פרס יען כי הנהר הזה יפרד אצל העיר אפמיא Apamea והיה לשני נהרות אשר נשארו (אך בשינוי ההברה מעט) בשמותיהם חדקל ופרת לכל גויי הארצות עד היום הזה, ובקצהו האחר ישוב להפרד לשני פלגים יבלי מים היוצאים אל לשון ים פרס ואשר אין לספק בהם כי המה פישון וגיחון: כי הפלג הראשון והוא מערבי (פישון) הוא ההולך בקצה מזרח ארץ ערב אשר שמה היתה ארץ חוילה, והפלג השני והוא המזרחי (גיחון) ההוא ההולך בקצת ארץ Chuzestan בממלכת פרס, ארץ אשר נושבה מבני כוש ואשר על שמם תקרא כן עד היום הזה.


והנה קצרה ידינו עתה לדעת את גודל ארץ עדן, ועד אן התהלכו גבולותיה סביב סביב; אמנם די לנו אם נדע אך את מקום תכונתה אשר היה על ידי הנהר Pastigris אשר הזכרתי לך והמזיל בין אפיקיו כל המון מימי חדקל ופרת. וכאשר נדע גם מסיפורים אחרים כי סביבות מרוצת שני המהרות האלה היה מושב בני אדם בראשית ימי עולם; על הרי אררט אשר מבטנם יוצאים שני הנהרות ההמה יחד, שמה נחה תיבת נח לעת המבול. ובבקעת שנער המתרחבת על יד נהר חדקל מערבה, שמה נאספו בני אנוש לבנות להם מגדל המגיע עדי שמים, ומעבר לנהר פרת באו גם אבותינו אשר ישבו שמה מעולם.


ודע! כי ארץ עדן הנזכר פעמים רבות בספרי הקודש וּבְנֵי עֶדֶן אֲשֶׁר בִּתְלַשָּׂר ; חָרָן וְכַנֵּה וָעֶדֶן - וזה לאות כי הארץ נשארה בשמה ימים רבים, והגן אשר נטע ה׳ אלהים שמה כפי עדות כותב תורתנו היה במזרח לארץ הזאת. (ברא ב, ח) אולם ממשמעות הכתובים הנ״ל נראה כי תכונת ארץ עדן הנזכר לעיל היתה בארץ ארם נהריים או מחוז בתוך ממלכת אשור. (יצחק לעוינזון)

מקום גן עדן - החכם יש״ר מקנדיאה


ויטע ה׳ גם בעדן מקדם, במזרחו של עולם היה מקום עדן ועונג במחוז שווה האויר והמזג, נברא בתכלית העונג דשן ושמן מטע ה׳ להתפאר, ולזה יקרא עדן ושם הכין ה׳ לאדם מקום לשבת בו וגזר שיהיה גן במקום ההוא, כלומר מקום אילנות הסוככים בענפיהם וגוננים על היושבים תחתם, והושיב שם את האדם אשר יצר. והנה מקום הגן הזה נוכל למצוא בקירוב על פי ההודעות שפרש לנו הכתו