הַאֲזִינוּ הַשָּׁמַיִם וַאֲדַבֵּרָה - פרוש גֹדֶר פֶּרֶץ לשירת ׳האזינו׳


השירה שבספר דברים לב׳ היא כתב עדות בעל משמעות גדולה לכל דורות ישראל. עניינה הוא הודעת 2 אמיתות לישראל: האחת - ה׳ מודיע שיסתיר פניו מהעם לכשיעזבוהו ויחטאו, והשניה - מבטיחה שה׳ יעמוד לצדנו בעת צרה, גם אם לא מגיע לנו.

הסתר הפנים בא לידי ביטוי בביטול התקשורת עִם העם - ה׳ לא ישלח נביאיו, לא יהיה בית מקדש שבו כהניו ישאלו באורים ותומים, וגם לא יעשו ניסים גלויים כמו בימים ראשונים, רק מרחוק ישגיח ויראה... סיבת ההסתר היא אי קיום הברית שנכרתה שלוש פעמים בין ישראל לה׳, בה התחייבו לשמוע בקולו ולעשות כדבריו ובעיקר - לא לעבוד לאלהים אחרים, כפי שהזהיר באזהרות כה רבות. החטאים וההסתר כתובים בתורה בכדי שישמשו עדות לישראל לדעת כי כן יהיה אם יבגדו בו, אך יותר מכך, השירה מבטיחה לישראל כי באחרית, בה יקומו צרינו להשמידנו ואנחנו חלושים ומעטים, יבוא הגילוי - יקוּם ה׳ לעזרתנו ויקוֹם בצריו, לא יטוש ה׳ את עמו ואת נחלתו לא יעזוב.

דברי ההקדמה לשירה:

וַיֹּאמֶר יְהֹוָה אֶל מֹשֶׁה הִנְּךָ שֹׁכֵב עִם אֲבֹתֶיךָ וְקָם הָעָם הַזֶּה וְזָנָה אַחֲרֵי אֱלֹהֵי נֵכַר הָאָרֶץ אֲשֶׁר הוּא בָא שָׁמָּה בְּקִרְבּוֹ וַעֲזָבַנִי וְהֵפֵר אֶת בְּרִיתִי אֲשֶׁר כָּרַתִּי אִתּוֹ: וְחָרָה אַפִּי בוֹ בַיּוֹם הַהוּא וַעֲזַבְתִּים וְהִסְתַּרְתִּי פָנַי מֵהֶם וְהָיָה לֶאֱכֹל וּמְצָאֻהוּ רָעוֹת רַבּוֹת וְצָרוֹת וְאָמַר בַּיּוֹם הַהוּא הֲלֹא עַל כִּי אֵין אֱלֹהַי בְּקִרְבִּי מְצָאוּנִי הָרָעוֹת הָאֵלֶּה: וְאָנֹכִי הַסְתֵּר אַסְתִּיר פָּנַי בַּיּוֹם הַהוּא עַל כָּל הָרָעָה אֲשֶׁר עָשָׂה כִּי פָנָה אֶל אֱלֹהִים אֲחֵרִים:

וְעַתָּה כִּתְבוּ לָכֶם אֶת הַשִּׁירָה הַזֹּאת וְלַמְּדָהּ אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל שִׂימָהּ בְּפִיהֶם לְמַעַן תִּהְיֶה לִּי הַשִּׁירָה הַזֹּאת לְעֵד בִּבְנֵי יִשְׂרָאֵל: כִּי אֲבִיאֶנּוּ אֶל הָאֲדָמָה אֲשֶׁר נִשְׁבַּעְתִּי לַאֲבֹתָיו זָבַת חָלָב וּדְבַשׁ וְאָכַל וְשָׂבַע וְדָשֵׁן וּפָנָה אֶל אֱלֹהִים אֲחֵרִים וַעֲבָדוּם וְנִאֲצוּנִי וְהֵפֵר אֶת בְּרִיתִי: וְהָיָה כִּי תִמְצֶאןָ אֹתוֹ רָעוֹת רַבּוֹת וְצָרוֹת וְעָנְתָה הַשִּׁירָה הַזֹּאת לְפָנָיו לְעֵד כִּי לֹא תִשָּׁכַח מִפִּי זַרְעוֹ כִּי יָדַעְתִּי אֶת יִצְרוֹ אֲשֶׁר הוּא עֹשֶׂה הַיּוֹם בְּטֶרֶם אֲבִיאֶנּוּ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר נִשְׁבָּעְתִּי:

וַיְדַבֵּר מֹשֶׁה בְּאָזְנֵי כָּל קְהַל יִשְׂרָאֵל אֶת דִּבְרֵי הַשִּׁירָה הַזֹּאת עַד תֻּמָּם:

הַאֲזִינוּ הַשָּׁמַיִם וַאֲדַבֵּרָה וְתִשְׁמַע הָאָרֶץ אִמְרֵי פִי לרחוק אומרים האזן לקרוב שמע, לכן משה דיבר עם השמים בנוכח ואל הארץ בנסתר, כי לרוב מעלת הדברים, קרובים הם אל השמים ונעלים מן הארץ, ומשה אינו הופך פניו מן השמים לדבר עם האדמה פנים אל פנים אלא מצווה לה בנסתר שתשמע גם היא את דבריו. השמים והארץ עדות הם להפרע מישראל אם יחטאו (ועצר את השמים). עדות היא צפייה במתרחש, וגם אחריות על ביצוע העונש: יַד הָעֵדִים תִּהְיֶה בּוֹ בָרִאשֹׁנָה (דברים יז, ז), ולכן נאמר בקללה: וְהָיוּ שָׁמֶיךָ אֲשֶׁר עַל רֹאשְׁךָ נְחֹשֶׁת וְהָאָרֶץ אֲשֶׁר תַּחְתֶּיךָ בַּרְזֶל׃ (דברים כח, כג)

יַעֲרֹף כַּמָּטָר לִקְחִי תִּזַּל כַּטַּל אִמְרָתִי ערף הוא ירידה קשה, לקח הוא התורה הלוקחת הנפשות לעשות מצוותיה כי אחריה ימשך לב האדם ׳כי לקח טוב נתתי לכם תורתי אל תעזובו׳ (משלי ד,ב) וראוי שדבורי יכנס אל לב השמועים כמו המטר באדמה, לקחי הוא דבור הלוקח ומושך אליו נפשות (׳והִטּתוּ בְּרוֹב לִקְחַהּ׳ משלי ז, כא). כִּשְׂעִירִם עֲלֵי דֶשֶׁא וְכִרְבִיבִים עֲלֵי עֵשֶׂב כמו גשם המגיע אל הארץ ומרווהָ הדברים יקלטו בישראל. אם תקבלו תוכחתי, היא תרווכם כגשם. המטר